zondag, 20 mei 2012
Actueel Nieuws Algemeen Uitwisseling Braunschweig

Braunschweig113

 

 

 

 

 

 

 


Een geweldige ervaring, dat was het gevoel van de groep derdeklassers die in de projectweek meegedaan hebben aan de uitwisseling met Duitse leerlingen van de Gesamtschule Franzsches Feld in Braunschweig. Het thema van de uitwisseling was Anne Frank Und Toleranz.
Al voor de reis waren de eerste contacten met de partners in Duitsland gelegd en dat beloofde al veel goeds. Maar dat is natuurlijk nog iets anders dan je zien te redden aan tafel in een Duits gastgezin. De Hofstadleerlingen deden dat met overgave en gaandeweg de week werd de stemming steeds beter. Een hoogtepunt was natuurlijk het bezoek aan Berlijn. De kennismaking met deze metropool smaakte voor velen naar meer.
Ook de voorbereiding op en het bezoek aan het voormalige concentratiekamp Bergen Belsen maakte diepe indruk . Gezamenlijk verwerkten de leerlingen hun gevoelens. Op een poster vertolkte Manon Toet (G3A) haar gedachten over dit kamp als volgt:

“Heftig, dat is het woord, waar ik het eerst aan denk, als ik terugdenk aan gisteren.
Het lijkt of alles weet wat hier is gebeurd: de vogels fluiten niet en de bomen zijn niet groen maar grauw.
Het is verschrikkelijk om te bedenken dat er onder jouw voeten veel, heel veel mensen begraven liggen. Je loopt over één grote begraafplaats.
De foto’s binnen bij de tentoonstelling maken het nog heftiger: je ziet nu wat zich heeft afgespeeld op de plek waar jij net gelopen hebt.
Dit mag nóóit, maar dan ook nóóit meer gebeuren. Maar waarom moet dat eerst
6 miljoen mensen het leven kosten? “

Samen leren, samen ontdekken en samen lachen: de Nederlandse en Duitse leerlingen hebben de grens tussen twee landen even gelaten voor wat hij is. Het tegenbezoek van de Duitse leerlingen aan Den Haag staat gepland voor mei, later in het schooljaar. Voor een aantal leerlingen duurt dit te lang. Zij hebben besloten om al in de kerstvakantie af te reizen naar hun nieuwe vrienden en vriendinnen in Braunschweig.

Jan Savelberg